Ustrój małżeński dla przedsiębiorczych
Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobku, chyba najpełniej dostosowany do zasad gospodarki rynkowej, zamierzano nawet podnieść do rangi ustroju ustawowego. Ostatecznie pozostał ustrojem umownym, co i tak nie osłabia wagi dokonanej zmiany, znacząco wpływającej na poszerzenie swobody małżonków w kształtowaniu ich praw majątkowych.
Generalnie rzecz biorąc, istota tego reżimu sprowadza się do dwóch elementów: rozdzielności majątkowej i wspólności dorobku, rozumianej jako wzrost wartości majątku po zawarciu umowy majątkowej (art. 51 3 § 1 k.r.o.). Pomiędzy tymi elementami istnieje łatwa do uchwycenia granica. Jest nią w zasadzie moment ustania małżeństwa. Do tego czasu małżonków obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej, stąd też odesłanie w przepisie art. 51 2 do przepisów o rozdzielności majątkowej.
To, co stanowi nowość na gruncie k.r.o., ujawnia się z momentem ustania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta