Sądy można krytykować
MAREK SAFJAN: Trzecia władza, jak każda władza w demokratycznym państwie, podlega ocenie publicznej. Może więc podlegać krytyce.
Prawnicy jednak twierdzą, że o wyrokach się nie dyskutuje.Dyskutować można o każdym obszarze działania każdej władzy. Wolność słowa w wolnych mediach oznacza m.in. swobodę wypowiedzi również na temat funkcjonowania organów sprawiedliwości. Trzeba jednak odróżnić krytyczną ocenę wyroku lub funkcjonowania sądów od presji opinii publicznej, wywierania wpływu na toczące się postępowanie. Takie naciski należy uznać za zamach na niezależność sądów, uniemożliwianie im wydawania prawidłowych, a przede wszystkim sprawiedliwych wyroków.
Wyobraźmy sobie sytuację, wcale nie abstrakcyjną, kiedy to podczas toczącej się sprawy karnej media jednym głosem nawołują do zorganizowania pokazowego procesu, domagają się surowych kar, formułują kategoryczne oceny prezentowanych dowodów, zastępują sąd w ustaleniu, kto jest winien, etc.
Może media dostosowują się do okoliczności i potrzeb czasu, w którym...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta