Proporcjonalnie i zgodnie z planem
Jeśli sprzedaje się budynki trwale związane z gruntem, to wartości gruntu nie wyłącza się z podstawy opodatkowania VAT. Dodajmy od razu, że ustawa o VAT nie używa w tym wypadku terminu "sprzedaż" czy szerzej "zbycie", lecz operuje pojęciem "dostawa", tj. przeniesieniem prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel budynków (budowli) trwale związanych z gruntem albo części takich budynków (budowli).
W konsekwencji sprzedaż-dostawa (dalej będziemy używać terminu "sprzedaż") zabudowanego gruntu objęta jest stawką odpowiednią dla budynku znajdującego się na tym gruncie. Jeśli np. sprzedaż budynku podlega stawce 22 proc., to również tą stawką jest objęta sprzedaż gruntu, na którym znajduje się budynek. Odpowiednio, jeśli budynek jest zwolniony z VAT, to również grunt, na którym jest posadowiony, korzysta z takiego zwolnienia.
Problem pojawia się, gdy na jednym gruncie (nieruchomości) jest kilka budynków podlegających opodatkowaniu według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta