Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijne dopłaty do cudzej ziemi

04 czerwca 2005 | Ekonomia | MK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ROLNICTWO Agencja Nieruchomości Rolnych traci rocznie dziesiątki milionów złotych Unijne dopłaty do cudzej ziemi Wielu rolników nie chce zwracać Agencji Nieruchomości Rolnych użytkowanej bezprawnie ziemi, bo wolą płacić kary niż stracić dopłaty bezpośrednie

Obecnie bez ważnych umów z Agencją rolnicy uprawiają 49 tys. ha gruntów, za co w tym roku dostaną 25 - 30 mln zł dopłat bezpośrednich. Traci na tym Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR), bo zamiast sprzedać grunty albo korzystnie je wydzierżawić, musi latami procesować się o ich zwrot.

- Jest bardzo duży popyt na ziemię. Rolnicy naciskają, by podpisywać z nimi umowy użyczenia gospodarstw, potem jednak nie chcą oddać gruntów. Czasami samowolnie wchodzą na rządowe pole i uprawiają je bez żadnej umowy. Mimo to, zgodnie z prawem dostają za to dopłaty bezpośrednie - twierdzi Roman Kobyliński, dyrektor oddziału ANR w Szczecinie.

Dziki dzierżawca

Według danych Agencji w użytkowaniu bez zawartej umowy w całym kraju znajduje się aż 2 proc. wszystkich ziem przekazanych przez nią do dzierżawy, a trzy razy tyle to grunty oddane w bezpłatne użyczenie. Na samym czynszu dzierżawnym rządowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3550

Spis treści
Zamów abonament