Kogo chroni tajemnica dziennikarska
Gdy informator świadomie wprowadzi dziennikarza w błąd, w grę wchodzi znikoma szkodliwość społeczna ujawnienia. Dziennikarz narusza prawo, gdy ujawnia osobowe źródła swojej informacji (art. 180 § 3 kodeksu postępowania karnego). Od tej zasady jest wyjątek. Gdy chodzi o przestępstwa najcięższe (art. 240 § 1 kodeksu karnego), dziennikarz może być w przesłuchaniu pytany o osobowe źródła informacji, ale jedynie po wydaniu przez sąd postanowienia o zwolnieniu go z obowiązku zachowania tajemnicy (art. 180 § 2 w zw. z art. 180 § 4 k.p.k.).
Jeśli zeznajeWedług Sądu Najwyższego "istnieje wprawdzie bezwzględny zakaz zwalniania dziennikarza od obowiązku zachowania tajemnicy dziennikarskiej w zakresie danych, o jakich mowa w art. 180 § 3 k.p.k.,ale nie oznacza on, iż nie można przesłuchać dziennikarza, jeżeli on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta