Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kogo chroni tajemnica dziennikarska

04 czerwca 2005 | Prawo | WG

PRAWO PRASOWE Ochrona informatorów to obowiązek prawny, a nie etyczny Kogo chroni tajemnica dziennikarska Dziennikarz ujawniający osobowe źródła informacji naraża się na zarzut popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu.

Gdy informator świadomie wprowadzi dziennikarza w błąd, w grę wchodzi znikoma szkodliwość społeczna ujawnienia. Dziennikarz narusza prawo, gdy ujawnia osobowe źródła swojej informacji (art. 180 § 3 kodeksu postępowania karnego). Od tej zasady jest wyjątek. Gdy chodzi o przestępstwa najcięższe (art. 240 § 1 kodeksu karnego), dziennikarz może być w przesłuchaniu pytany o osobowe źródła informacji, ale jedynie po wydaniu przez sąd postanowienia o zwolnieniu go z obowiązku zachowania tajemnicy (art. 180 § 2 w zw. z art. 180 § 4 k.p.k.).

Jeśli zeznaje

Według Sądu Najwyższego "istnieje wprawdzie bezwzględny zakaz zwalniania dziennikarza od obowiązku zachowania tajemnicy dziennikarskiej w zakresie danych, o jakich mowa w art. 180 § 3 k.p.k.,ale nie oznacza on, iż nie można przesłuchać dziennikarza, jeżeli on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3550

Spis treści
Zamów abonament