Upał nie zwalnia z pracy
Pracodawcom trudno może być więc udowodnić, że mikroklimat w pracy jest odpowiedni, a pracownikom - że wręcz przeciwnie.
Przepisy w różny sposób określają wymagania dotyczące temperatury, w jakiej powinien przebywać pracownik. Nie ma kłopotu z ustaleniem dopuszczalnej najniższej temperatury w pomieszczeniach pracy. Nie może być ona niższa niż 14 stopni C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
Pracownicy biurowi, a także ci, którzy wykonują lekkie prace fizyczne, muszą mieć cieplej - przynajmniej 18 stopni.
Inne zasady obowiązują, gdy chodzi o pracę na zewnątrz pomieszczenia.
Zupełnie inaczej jest z maksymalną dopuszczalną temperaturą. Nie da się zmierzyć jej zwykłym termometrem, bo przepisy nie podają jej w stopniach Celsjusza. Nie znaczy to jednak, że pracownik może pracować przez 8 godzin w zbyt nagrzanym pomieszczeniu. Przepisy mówiące o tzw. mikroklimacie gorącym posługują się nie stopniami Celsjusza, a wskaźnikiem WGBT (patrz ramka).
Dopuszczalne wartości WBGT podaje załącznik nr 2 (część C) rozporządzenia o najwyższych dopuszczalnych stężeniach i natężeniach czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU z 2002 r. nr 217, poz. 1833).
Można się zaaklimatyzować...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta