Świadczenia i dodatki dla niezamożnych
Pracujący rodzic może skorzystać z urlopu wychowawczego w celu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Łączny wymiar tego urlopu wynosi 72 miesiące i przysługuje do ukończenia przez dziecko 18 lat. W czasie urlopu wychowawczego pracownik podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i zdrowotnemu (jeśli nie ma innych tytułów do ubezpieczeń). Składki te oblicza i wykazuje płatnik, ale finansuje je budżet państwa. W tym czasie pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Rodzic opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem zwykle nie ma możliwości zarobkowania, dlatego niezamożna rodzina dziecka niepełnosprawnego może ubiegać się o pomoc z systemu świadczeń rodzinnych. Zakres świadczeń zależy od tego, czy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, czy rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Dodatek wychowawczy i z tytułu rehabilitacjiNiezamożne rodziny są uprawnione do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami. Dochód na osobę w rodzinie zasadniczo nie może przekroczyć 504 zł, ale jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta