Dość naukowego pozoranctwa
Kiepski stan polskiej nauki dobrze ilustruje odległa pozycja Polski w międzynarodowym zestawieniu (ISI) najczęściej cytowanych naukowców. Jest tam tylko dwóch polskich uczonych. Dania ma ich 28, Włochy - 53, USA - 3371. Nakłady finansowe na naukę w przeliczeniu na mieszkańca są w Polsce 15 razy niższe niż w Finlandii i ponad trzy razy - niż w Czechach.
Ciężką chorobą polskiej nauki jest pozoranctwo. Stopnie i tytuły naukowe oraz stanowiska kierownicze w nauce często nie mają umocowania w dorobku naukowym ich posiadaczy. Krokiem na drodze uzdrowienia tej sytuacji powinna być jawność dorobku naukowego polskich uczonych. Dotyczy to zwłaszcza publikacji w czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej oraz ich cytowań. Dostęp do tych i innych ważnych informacji naukowych umożliwia internetowa platforma "Sieć wiedzy" (www. isiwebofknowledge. com). Ministerstwo Nauki i Informatyzacji powinno zakupić zbiorową licencję na dostęp do tej platformy zarówno dla siebie (bo też jej nie ma!), jak i dla wszystkich uczelni publicznych w Polsce. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta