Dłużej na wychowawczym
Zasadniczo pracownik wychowujący dziecko ma prawo do 3 lat urlopu wychowawczego. Trzeba go wykorzystać do ukończenia przez nie 4 roku życia.
Aby wykorzystać ten urlop, pracownik musi być zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do tych 6 miesięcy wlicza się także okresy zatrudnienia u poprzednich pracodawców oraz okres przebywania na urlopie macierzyńskim.
Szersze uprawnienia przysługują rodzicom dziecka niepełnosprawnego. Mają oni prawo do dodatkowego urlopu wychowawczego. Kolejne 3 lata mogą wykorzystać do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli wymaga ono osobistej opieki pracownika z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (art. 186 § 2 k.p.).
Urlop ten przysługuje niezależnie od tego, czy pracownik skorzystał z urlopu wychowawczego w pierwszym okresie życia dziecka, tj. do ukończenia przez nie 4 lat (czyli na podstawie art. 186 §1 k.p.).
Wniosek i orzeczenieAby skorzystać z urlopu wychowawczego, pracownik powinien złożyć wniosek, wskazując w nim: > datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu, > okres urlopu wychowawczego, który już został wykorzystany na to dziecko....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta