Projekty w koszu marszałka
Decyzje o losach projektów aktów prawnych powinny zapadać na sali sejmowej, a nie w gabinecie marszałka. Praworządność rozumiana jest jako rządy prawa i definiowana przez pojęcie państwa prawa. W codziennej praktyce oznacza ona, że: > organy państwa przestrzegają prawa, tj. działają w granicach kompetencji przyznanych przez konstytucję i ustawy oraz w ramach odpowiedniej procedury, > obowiązują unormowania, które umożliwiają uchylenie decyzji niezgodnych z prawem i wymuszają działanie w razie bezczynności organów, a także określają odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych za podejmowanie bezprawnych działań.
Praworządność ma także znaczenie polityczne. Zgodnie z art. 3 Statutu Rady Europy właśnie zagwarantowanie praworządności, obok przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności oraz woli i możliwości współpracy w urzeczywistnianiu celów Rady, jest warunkiem uzyskania jej członkostwa. Także art. 6 ust. 1 traktatu o Unii Europejskiej wymaga poszanowania dla zasady państwa prawa, która poprzez art. 49 stanowi furtkę do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta