Firma nie odpowie za fałszerstwo księgowego
To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który już w listopadzie 2004 r. orzekł niezgodność tych regulacji z konstytucją, ale odroczył utratę ich mocy do 30 czerwca 2005 r.
Przepisy ustawy z 28 października 2002 r. (DzU z 2002 r. nr 197, poz. 1661 ze zm.) zaskarżyła do Trybunału Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych. Niewątpliwie wyrok TK z 3 listopada 2004 r. (K 18/2003) był dużym sukcesem konfederacji. Trybunał potwierdził, że niezgodne z konstytucją jest aż osiem przepisów tej ustawy (tylko cztery wskazane przez PKPP ocenił jako zgodne z konstytucją).
Konfederacja wnioskowała, by przy tak dużej liczbie wad stwierdzić niezgodność z konstytucją całej ustawy, ale do tego akurat wniosku Trybunał nie odniósł się z powodów formalnych.
Nie da się ukryć, że wyrok TK był wyraźną porażką prokuratora generalnego, który bronił zaskarżonych przepisów.
Dlaczego ją uchwalonoPrzypomnijmy, że ustawa została uchwalona po to, by - mówiąc w uproszczeniu - nałożyć na firmy odpowiedzialność za czyny zabronione popełnione przez osoby fizyczne działające w imieniu lub w interesie tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta