Skutki zmiany czasu
Eksperymentalne urządzenie pozwoli odtwarzać w dowolnej chwili i na dowolnie długi czas wszystkie parametry środowiska naturalnego: pory dnia i pory roku, temperaturę i wilgotność. A to z kolei umożliwi naukowcom zbadanie, w jaki sposób funkcjonuje zegar biologiczny, w który wyposażone są wszystkie żywe organizmy. Badacze spodziewają się ustalić za pomocą tej oryginalnej aparatury, jaki wpływ na organizm wywiera praca nocą i zmiana czasu z zimowego na letni.
Urządzenie o nazwie chronobiotron powstaje we Francji, w Strasburgu, w Instytucie Badań Neurologicznych. "Celem budowy chronobiotronu jest zbadanie rytmów biologicznych, w jaki sposób żywa istota adaptuje się do warunków środowiska" - powiedział neurobiolog, dyrektor instytutu Paul Pevet.
Koszt budowy wyniesie 1,2 miliona euro. Instalacja zacznie działać we wrześniu. Najpierw "skorzystają" z niej szczury, myszy i chomiki. Naukowcy sprawdzą, jak wpływają na te zwierzęta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta