Wielka kariera małego tekstu
18 sierpnia 1920 roku‚ trzy dni po Bitwie Warszawskiej‚ autor "Popiołów"‚ jako ochotnik przydzielony do Wydziału Propagandy armii Hallera‚ pojechał z grupą obserwatorów do Wyszkowa‚ gdzie jeszcze przed kilkoma dniami rezydowali przedstawiciele zmontowanego przez Moskwę "rządu polskiego" w osobach Dzierżyńskiego‚ Marchlewskiego i Kohna. Wysłuchawszy szczegółowej relacji miejscowego kanonika i innych świadków zdarzeń i rozmów‚ jakie miały tam miejsce‚ napisał reportaż i jeszcze tego samego roku opublikował go w broszurze "Inter Anna" w wydawnictwie Mortkowicza.
Ponieważ bolszewicki najazd został odparty i zagrożenie komunistyczne zażegnane‚ artykuł Żeromskiego nie wzbudził większego rezonansu. Podobnie było niespełna dziesięć lat później‚ gdy z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości przedrukowano ten tekst w wyborze pism publicystycznych autora pt. "Bicze z piasku"‚ wydanym z inicjatywy Akademii Literatury Polskiej. Dokument zaczął nabierać znaczenia dopiero po wejściu Sowietów do Polski w 1939 roku. To właśnie wkrótce potem‚ w 1941 roku‚ przedrukowały go londyńskie "Wiadomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta