Co kryje skrwawiona ziemia?
Zbrodnie wojenne w byłej Jugosławii
Co kryje skrwawiona ziemia?
Rozmowa z dr. Zoranem Stojanoviciem, przewodniczącym Jugosłowiańskiej Komisji do Spraw Zbrodni Wojennych i Zbrodni Przeciw Ludzkości
Czym się kieruje Komisja, dokonując wpisów na listę podejrzanych o dokonanie zbrodni wojennych w byłej Jugosławii? Kto się na tej liście już znajduje? Czy jest na przykład Duszko Tadić, który "działał" w obozie Omarska? Proszę o podanie ogólnej liczby podejrzanych oraz -- jeśli to możliwe -- kilku nazwisk.
Zadaniem Komisji nie jest sporządzanie list osób podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych i przeciw ludzkości, ale badanie tych zbrodni. Pracujemy na zasadach obowiązujących w postępowaniu karnym. Przesłuchujemy świadków, zbieramy inne dowody, na przykład orzeczenia lekarskie. Co pewien czas przedkładamy sprawozdania rządowi Federacyjnej Republiki Jugosławii. Zawierają one przeciętnie 160 -- 180 spraw, szczegółowo opisanych, z informacjami o podejrzanych. Zdarza się jednak, że nie możemy ich zidentyfikować, ale są to w stanie uczynić odpowiednie służby istniejące w wojsku lub w organizacjach paramilitarnych. Te sprawozdania są dostępne opinii publicznej, wysyłamy je również do Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W pańskim pytaniu padło stwierdzenie, że Duszko Tadić "działał w obozie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta