Niemiecka DTB i francuska MATIF
Europejskie giełdy terminowe
Niemiecka DTB i francuska MATIF
Rok 1994 przyniósł na giełdach derywatów -- opcji i kontraktów terminowych (futures) kolejne rekordy obrotów. Mimo powstawania w różnych częściach świata nowych rynków finansowych specjalizujących się w operacjach terminowych, prymat rynków Stanów Zjednoczonych utrzymał się. Wzrosły jednak wymagania uczestników obrotu.
Zorientowani na rynki zagraniczne inwestorzy oczekują od spółek prowadzących obrót opcjami i kontraktami terminowymi nowoczesnych i bezpiecznych warunków transakcji. Chodzi przede wszystkim o regulacje prawne i organizacyjne zapewniające maksymalną przejrzystość rynku, szeroką gamę produktów finansowych dostępnych na danym rynku operacji terminowych, wysoki stopień płynności będących w obrocie instrumentów finansowych oraz solidny i efektywny system przeprowadzania transakcji i rozliczeń. Istotnym elementem wzrastającej konkurencji między rynkami operacji terminowych jest również odpowiednio niski poziom kosztów transakcji.
Gwałtowny wzrost zainteresowania inwestorów opcjami terminowymi, umacnianie się jednolitego rynku Unii Europejskiej oraz rosnąca harmonizacja prawa usług finansowych stały się czynnikami zachęcającymi do szukania nowych ponadnarodowych platform obrotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta