Strajk w operze
Strajk w operze
Andrzej Kaczyński
Opera -- w Polsce: instytucja muzyczna, która strajkowała, strajkuje lub będzie strajkować. Definicja prawdziwa, o tyle tylko niewystarczająca, że nie pozwala odróżnić opery, które w komplecie przeżywają kłopoty, od na przykład operetki i filharmonii, z których jednak nieliczne nie zostały dotknięte kryzysem zarządzania albo protestami płacowymi.
Kraków: większa część zespołu kategorycznie domaga się zwolnienia ze stanowiska dyrektora naczelnego i artystycznego, a zarazem pierwszego dyrygenta opery, Ewy Michnik, od kilkunastu lat kierującej tą instytucją. Konflikt narastał od lat; związkowcy zarzucają szefowej faworyzowanie jednej organizacji pracowniczej kosztem dwu innych, niesprawiedliwość, doprowadzenie firmy do złej sytuacji finansowej.
Łódź: Komisja Zakładowa "Solidarności" zażądała, po roku jego rządów, zdymisjonowania dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego Kazimierza Kowalskiego, który -- jak napisali związkowcy w liście do wojewody -- "nie posiada autorytetu ani dorobku artystycznego, zarządza teatrem w sposób urągający tradycji, dobremu imieniu placówki, a nawet, wbrew dobrym obyczajom, ośmiesza nas w oczach polskiego środowiska artystycznego". "Zespół nasz rozpada się" -- dodali muzycy, pod wpływem represji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta