Najważniejsza jest gospodarka
Sobotni atak terrorystów z Dżamaa al-Islamija na bezbronnych ludzi siedzących przed meczetem w Górnym Egipcie wskazuje na osamotnienie islamskich fanatyków, którzy w desperacji zaczynają popełniać ewidentne błędy
Najważniejsza jest gospodarka
Ryszard Malik
Jest dobrze. Egipt lepiej, niż się spodziewano, przeszedł kurację wstrząsową, którą zaaplikował kilka lat temu egipskiej gospodarce Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zredukowano deficyt budżetowy, rezerwy dewizowe wzrosły do 18 mld dolarów, o 30 proc. zmniejszono zadłużenie zagraniczne. Rząd nie kredytuje już zakupów zboża, jak to miało miejsce jeszcze niedawno, ale płaci gotówką.
Wśród tych dobrych wiadomości pojawiły się mniej optymistyczne. Silny funt spowodował spadek eksportu, który na koniec wieku miał wynosić 10 mld dol. Tymczasem w 1994 r. zanotowano spadek w porównaniu z rokiem 1993. Niezbyt optymistycznie wyglądają też wskaźniki wzrostu ekonomicznego: oficjalnie 3, 6 proc. ; niezależni ekonomiści oceniali w 1994 r. wzrost tylko o 2 proc. , podczas gdy przyrost naturalny wynosił 2, 3 proc. W górę poszła też inflacja: z 6, 5 proc. w czerwcu do 12 proc. w końcu roku.
Największym problemem władz jest jednak bezrobocie: 14, 5 proc. ludności czynnej zawodowo jest bez pracy. Co gorsza, największy procent bezrobotnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta