Młodzieżowe tylko z nazwy
Obiektów podlegających Hostelling International (HI) jest ok. 5‚5 tys. Spotkać je można w 78 krajach - w całej Europie‚ ale także w Chinach‚ Kanadzie‚ Algierii‚ Pakistanie‚ Sudanie‚ nawet w Arabii Saudyjskiej czy na Nowej Kaledonii. Różnie się je nazywa‚ np. w Niemczech - Jugendherbergen‚ w Hiszpanii - Albergues Juveniles‚ w krajach anglojęzycznych - Youth Hostels‚ w Polsce zaś są to po prostu schroniska młodzieżowe. Nie jest to może trafna nazwa‚ bo na wiek nikt w nich uwagi nie zwraca‚ a wbrew częstym skojarzeniom większość z tych miejsc reprezentuje całkiem wysoki standard. Owszem‚ można trafić na spartańskie sale wieloosobowe urządzone na okres wakacji w zaadaptowanych w tym celu szkołach‚ ale to raczej wyjątki.
Dążenie do poprawy jakości sprawia‚ że coraz więcej schronisk młodzieżowych przypomina raczej hotele lub domy wczasowe z sympatycznymi pokojami jedno- czy dwuosobowymi. Świadectwem tego są w Polsce schroniska w Kłębowie na Warmii‚ w Zakopanem oraz w beskidzkim Ustroniu‚ świetnie nadające się nie tylko na krótki przystanek w podróży‚ ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta