Złe długi na sprzedaż
Wszystko za sprawą powstających funduszy sekurytyzacyjnych. Banki będą mogły im sprzedawać swoje wierzytelności. A straty, które poniosą na niespłaconych kredytach, będą mogły odliczyć od podatku. To nowość, która zapewne skłoni banki do częstszego sprzedawania wierzytelności funduszom. Przy transakcji z samą firmą windykacyjną bank nie może liczyć na korzyści podatkowe.
Do zwiększenia znaczenia firm windykacyjnych przyczynił się też Naczelny Sąd Administracyjny, który w czerwcu tego roku orzekł, iż niepotrzebna jest zgoda dłużnika na przekazanie jego danych firmie windykacyjnej. - Ten wyrok daje pewność naszym klientom, że działają zgodnie z prawem. Jednak w najbliższym czasie głównym motorem rozwoju firm windykacyjnych będą fundusze sekurytyzacyjne - mówi Krzysztof Matela, prezes EGB Investmenst.
Wysyp funduszyDotychczas Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dała zezwolenie na utworzenie trzech funduszy sekurytyzacyjnych. Są to: Prokura NS FIZ (tworzony przez firmę KRUK we współpracy z BPH TFI), S-Collect FIZNS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta