Studencie, poznaj swoje prawa
Przyszły student powinien sprawdzić, czy uczelnia, którą wybiera, posiada odpowiednie uprawnienia. Nie każda szkoła może bowiem kształcić na wszystkich kierunkach i to nadając stopień magistra. Orientacje w statusie szkoły dają odwiedziny na stronie internetowej resortu edukacji (www.menis.gov.pl). Tam w dziale szkolnictwo wyższe można znaleźć na bieżąco aktualizowaną listę wszystkich szkół wyższych. Obok wymienione są kierunki, na jakich prowadzenie szkoła ma zgodę.
Umowa o naukę jest zazwyczaj sformułowana w trudnym i mało zrozumiałym języku prawniczym. Dlatego najważniejszą czynnością potencjalnego studenta jest jej uważne przeczytanie - i to najlepiej kilka razy.
Im mniej zrozumiałe zapisy, tym bardziej trzeba się zastanowić, jakie są ich konsekwencje (zwłaszcza finansowe). Warto poprosić o wyjaśnienie, co oznaczają takie pojęcia jak: ewentualne dodatkowe opłaty, znaczny wzrost kosztów utrzymania uczelni, nieusprawiedliwione zaleganie z uiszczaniem czesnego. Od interpretacji tych pojęć nierzadko zależą poważne zobowiązania finansowe studenta. Tak może być np. gdy uczelnia zastrzeże, że zwłoka w zapłacie raty czesnego powoduje skreślenie z listy studentów, a za ponowny wpis trzeba zapłacić kilkaset złotych. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta