Wiara a wina za rozkład związku
W chwili zawierania związku małżeńskiego (1979 r.) strony były katolikami. Reprezentowały system wartości zgodny z obrządkiem i zasadami wiary Kościoła rzymskokatolickiego, również w tym duchu wychowywały dzieci. W latach osiemdziesiątych powódka zaczęła sympatyzować z członkami Stowarzyszenia świadków Jehowy. Od tego czasu między małżonkami narastał konflikt, w następstwie którego pozwany, nie akceptując zasad wiary Świadków Jehowy, zerwał fizyczne pożycie z żoną i zamieszkał w wydzielonej części domu. Dalszy rozkład pożycia nastąpił od 1996 r., kiedy powódka przyjęła chrzest w nowej wierze. Na nic zdało się ultimatum: albo małżeństwo, albo nowa wiara. Ustanie pomiędzy małżonkami wszelkich więzi fizycznych, psychicznych i gospodarczych stało się faktem.
Gdzie szukać winySąd okręgowy rozwiązał przez rozwód małżeństwo stron z winy powódki. Stanowisko to podzielił następnie sąd apelacyjny, rozpoznający apelację powódki. W kasacji powódka zarzuciła naruszenie przepisów postępowania - art. 233...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta