Kiedy trzeba płacić czesne
Podpisując umowę, z reguły wiemy, ile musimy zapłacić za pierwszy rok studiów. Znając tę kwotę, wstępnie kalkulujemy koszt całych studiów. Kluczowe znaczenie mogą więc mieć zapisy, w których uczelnia zastrzega możliwość zmiany czesnego (po kolejnym roku, semestrze, a nawet miesiącu). Studia są bowiem specyficzną usługą - rozpoczynając kilkusemestralną naukę, student ma ograniczone możliwości jej kontynuowania na innej uczelni. Wiąże się to bowiem z wieloma formalnościami (np. uznawaniem zaliczeń konkretnych przedmiotów) oraz dodatkowymi kosztami. Rezygnacja ze studiów po np. jednym semestrze powoduje natomiast, że z takiej usługi edukacyjnej trudno odnieść większą korzyść.
PODWYŻKA BEZ ZASKOCZENIASamo zastrzeżenie, że czesne może się zmieniać, np. z powodu inflacji, zmiany kosztów kształcenia i innych ważnych przyczyn, pojawia się często w umowach ze studentami. Oczywiście uczelnia ma prawo do podwyżek czesnego, ale student powinien dokładnie wiedzieć, kiedy to może mieć miejsce, jaka będzie maksymalna wysokość podwyżki itp. Zapisy w umowie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta