Nagroda czy premia?
Na system wynagradzania firmy, spisany w regulaminie, składają się świadczenia wypłacane przez pracodawcę obowiązkowo i dobrowolnie.
Oprócz ustawowo określonego wynagrodzenia minimalnego dodatkowe, ale obowiązkowe elementy płacy to m.in.: dodatki za godziny nadliczbowe i przepracowane w nocy (art. 151 1 i 151 8 kodeksu pracy), wynagrodzenie za przestój (art. 81 k.p.) i w okresie czasowej niezdolności do pracy (art. 92 k.p.), odprawa emerytalna lub rentowa (art. 92 1 k.p.). Pracodawca może również przyznać inne dodatkowe składniki wynagrodzenia. Zasady ich wypłacania nie są określone w ogólnie obowiązujących przepisach, ale zwykle w zakładowych regulaminach wynagradzania.
Ustalenie dodatkowych świadczeń przez pracodawcę wynika z zasady, że może on regulować uprawnienia pracowników w sposób korzystniejszy niż powszechnie obowiązujące przepisy. Dobrowolność nie oznacza jednak całkowitej swobody. Pracodawca musi zachować pewne warunki ich przyznawania i wypłaty.
Jak wprowadzićNajczęściej stosowane dobrowolne składniki wynagradzania to premie, nagrody, dodatki funkcyjne itp. Wypłacane są z różną częstotliwością (regularnie lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta