Nie ma dinozaurów ani świeżej krwi
Przepisy antydyskryminacyjne dotyczące poszczególnych cech pracowników (wiek, rasa czy płeć) funkcjonują w polskim prawie pracy od blisko czterech lat. Ich zakres i sposób stosowania ciągle nie są jasne. Tymczasem wiek jest specyficznym kryterium. Pozostałe mają bowiem na celu ochronę pewnych mniejszości czy grup. Natomiast kryterium wieku dotyczy każdego pracownika w każdym czasie. Każdy z nas w każdej chwili może bowiem okazać się za młody lub za stary.
Różnie w takiej samej sytuacjiKodeks pracy nakazuje równe traktowanie pracowników bez względu na ich wiek.
Nakaz ten ma swoje źródło w dyrektywie Rady z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy. Zgodnie z art. 18 3a § 1 kodeksu pracy pracodawca musi stosować się do polityki antydyskryminacyjnej w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania lub dostępu do szkoleń zawodowych.
Przejawem dyskryminacji ze względu na wiek może być między innymi odmowa nawiązania lub rozwiązanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta