Ile zapłacić za wypoczynek
Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej by je otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Ta ogólna zasada wynika z art. 172 kodeksu pracy (w skrócie k.p.). Dalsze regulacje zawiera rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU z 1997 r. nr 2, poz. 14, ze zm.; dalej: rozporządzenie).
Łatwo ustalić wypłatę za czas urlopu, gdy w grę wchodzą składniki wynagrodzenia określone w stałej wysokości. Jeśli składniki zmieniają się w poszczególnych okresach, to trzeba ustalić ich przewidywaną wysokość w czasie wykorzystywania urlopu.
Stałe składnikiJeżeli pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie, wówczas za czas urlopu wypłaca się mu wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej przysługuje ono w miesiącu, w którym korzysta z urlopu. Oznacza to, że bez względu na długość urlopu pracownik otrzyma wszystkie składniki określone w stałej stawce miesięcznej w wysokości ustalonej w umowie o pracę (np. wynagrodzenie zasadnicze, przyjęte w stałej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta