Trudno sprostować świadectwo pracy
- Miałem podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika (ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych). Chodziło o braki w towarze i nieprawidłowości w dokumentach. Zgodziłem się jednak pójść mu na rękę.
30 czerwca 2005 r. pracownik odebrał świadectwo pracy ze wskazaniem, że umowę o pracę rozwiązano za porozumieniem stron. Zaraz potem zaczął pracować w firmie konkurencyjnej. Chciałbym wystawić mu nowe świadectwo pracy, zgodne z prawdą, ale z oczywistych względów pracownik nie jest zainteresowany oddaniem starego. Czy w tej sytuacji, na mój wniosek, świadectwo pracy może sprostować sąd? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY?
Świadectwo pracy - jako dokument wydawany przez pracodawcę w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy - odzwierciedla m.in. sposób rozwiązania umowy.
Zgodnie z art. 30 § 1 kodeksu pracy (k.p.) umowa o pracę rozwiązuje się: 1) na mocy porozumienia stron, 2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, 3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, 4) z upływem czasu, na który była zawarta, 5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta