Dwie Polski
Rocznica wydarzeń sprzed dwudziestu pięciu lat skłania do porównań i ocen tego, co się w Polsce przez ten czas zmieniło. A ściślej - co udało się nam osiągnąć od końca 1989 roku do dzisiaj, bo lata 80. były pod tym względem okresem straconym.
W ocenach polskiej transformacji istnieje ogromny rozdźwięk. Gdy porównuje się stan gospodarki w 1989 roku i teraz, gdy bierze się pod uwagę "zamianę" RWPG na Unię Europejską, a Układu Warszawskiego na NATO - minione szesnaście lat jawią się jako okres ogromnego sukcesu. Gdy jednak spojrzeć oczami tych, którzy na transformacji stracili - pojawiają się barwy, jeśli nie czarne, to mocno szare. Podobnie jest wówczas, gdy ocenia się ten okres przez pryzmat błędów w reformach i ich zaniechań, skali korupcji czy wynaturzeń kapitalizmu politycznego w krajowym wydaniu.
Ten dwoisty obraz kraju wyłania się jednak nie tylko z zestawienia danych statystycznych z subiektywnymi ocenami publicystów, ale i z fachowych opracowań, po których czytelnik oczekuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta