Ile i kiedy dziedziczę po zmarłym
Byliśmy małżeństwem bezdzietnym. Mąż nie miał rodzeństwa. Zmarł przed rokiem. W czerwcu 2005 r. umarła jego matka. Ona miała z kolei brata, który też już nie żyje. Jej bratanice domagają się ode mnie części udziału w spadku pozostawionym przez mojego męża. Czy rzeczywiście coś im się należy? Ani mój mąż, ani teściowa nie zostawili testamentu.
Ponieważ pani teściowa przeżyła swego syna, dziedziczyła po nim. W sytuacji, gdy żona dziedziczy z rodzicami lub jednym z nich, jej udział wynosi 1/2 spadku, a pozostała 1/2 przypada na rodzinę zmarłego. Tak więc teściowa stała się właścicielką 1/2 spadku po swym synu. Spadek po niej przypada dzieciom jej brata. Jeśli bowiem rodzeństwo spadkodawcy nie dożyło spadku, ale pozostawiło dzieci, wchodzą one w miejsce swego ojca lub matki i dziedziczą w częściach równych to, co przypadłoby rodzicom. W skład zaś spadku po teściowej wchodzi m.in. udział w spadku po jej synu. W ten sposób prawo do tego udziału uzyskały jej bratanice. Tak więc one stały się właścicielkami 1/2 spadku po pani mężu. Jeśli majątek, jaki mąż pozostawił, był majątkiem dorobkowym, objętym wspólnością ustawową małżeńską, 1/2 tego majątku należy do pani....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta