Tatuaż na skórze tekstu
Latem zeszłego roku dziennikarz "Il Messagero" odwiedził pisarza w jego mediolańskim domu. Opisał stojącą w salonie oszkloną gablotę, w której autor "Imienia róży" co trzy miesiące aranżuje nową wystawę tematyczną: alchemia, wyspy, mapy itp.
Za każdym razem pod szkło trafiają rozmaite przedmioty z kolekcji pisarza i książki wybrane spośród czterdziestu tysięcy tomów jego prywatnej biblioteki.
Latem 2004 roku w gablocie na widocznym miejscu leżała legitymacja faszystowska. Wystawiona na nazwisko Umberta Eco legitymacja członkowska Balilli, związku młodych faszystów. Leżały też tomiki serii "Książki mojego dzieciństwa" - Pinokio, Sandokan, obok klasycy literatury popularnej: Aleksander Dumas, Edgar Wallace, Invernizi. Książki, którymi mogła się żywić wyobraźnia chłopca chodzącego do włoskiej szkoły w latach trzydziestych, w czasach Mussoliniego.
Kolekcja profesora EcoEco chętnie opowiada o swojej pasji. Od lat zbiera komiksy, śpiewniki, płyty, kalendarzyki rozdawane u fryzjera, pudełka od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta