Podwyżki - strajki - masakra
Wicepremier Stanisław Majewski stwierdza, że niewykonanie w 1970 r. planu produkcji rolnej oraz spadek pogłowia bydła i trzody ograniczyły możliwości produkcji mięsa, mleka i ich przetworów. Stosując się do strategii Gomułki i Jaszczuka zapowiada w roku następnym "przezwyciężanie istniejących napięć i dysproporcji".
12 GRUDNIATego dnia wieczorem, niespełna dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, radio i telewizja podają komunikat o "regulacji cen" w dniu następnym. Podwyżki artykułów żywnościowych, obniżki przemysłowych. Mięso wołowe drożeje o 19 proc., wieprzowe - 17 proc., mąka - 16 proc., kasza jęczmienna - 31 proc. , ser chudy - 25 proc. Tanieją m.in. niektóre szklanki - 31 proc., węgiel - 10 proc., motocykle - 15,5 proc., niektóre rodzaje kozaczków ze skaju - 22 proc.
13 GRUDNIAW prasie wyjaśnia się, że wzrost cen spowodowany jest potrzebą dostosowania popytu na produkty żywnościowe, głównie na mięso do realnych możliwości zaspokojenia rynku. Twierdzono, że "Regulacja cen przejściowo obniży w granicach do 2 proc. realne dochody najniżej zarabiających".
14 GRUDNIAVI Plenum Komitetu Centralnego PZPR. Władysław Gomułka mówi, że nie ma jeszcze warunków do całkowitego zniesienia dopłat do wszystkich cen...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta