Jakie odszkodowanie za spóźnione świadectwo
- W firmie, z którą rozstałam się miesiąc temu, pracowałam 2 lata. Przez pierwszy rok była to umowa zlecenia, a dopiero od września 2004 r. umowa o pracę na czas określony. Nie otrzymałam jednak świadectwa pracy. Od jego przedłożenia nowy pracodawca uzależnił podpisanie ze mną umowy o pracę. Poprzednia firma poinformowała, że świadectwo pracy będzie wystawione niezwłocznie, ale tylko za ostatni rok. Co zatem stanie się z pierwszym rokiem zatrudnienia? Co mogę zrobić, aby poniósł on karę za swoją opieszałość przy wydaniu dokumentu? - pyta czytelniczka DF.
Dla kogo świadectwoKażdemu pracownikowi, z którym zakończono zatrudnienie, należy wydać świadectwo pracy (art. 97 k.p.). Nie ma znaczenia to, czy umowę o pracę rozwiązano, czy stosunek pracy wygasł, bo skończyła się umowa terminowa. Bez znaczenia jest również stanowisko pracownika oraz czas trwania umowy o pracę. Pracodawca musi wydać świadectwo pracy nawet, gdy zawarł z pracownikiem 3-dniową umowę na okres próbny.
Uwaga! Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy dotychczasowy pracodawca bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę nawiązuje z pracownikiem kolejną umowę. Wówczas wyda świadectwo pracy tylko na jego żądanie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta