Mobbing w firmie
Obowiązek przeciwdziałania mobbingowi sformułowany w art. 94 3 § 1 kodeksu pracy ma każdy zatrudniający od 1 stycznia 2004 r. Jest on tym ważniejszy, że to pracodawca ponosi wobec pracowników całkowitą odpowiedzialność za prześladowanie w miejscu pracy.
Praktyka wskazuje, że tak lapidarne określenie wymogu o ochronie pracowników przed prześladowaniem w firmie nie wystarcza. Tymczasem ma ono kolosalne konsekwencje dla nieświadomego swoich obowiązków pracodawcy. Sąd pracy może go bowiem zobowiązać do zapłacenia nękanemu pracownikowi zadośćuczynienia i odszkodowania.
Przy mobbingu stosuje się ogólną zasadę wyrażoną w art. 6 kodeksu cywilnego wskazującą, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na tym, kto z tego faktu wywodzi skutki prawne. Inaczej jest przy dyskryminacji, gdzie ze względu na art. 18 3b § 1 k.p. to pracodawca, broniąc się, musi wykazać, że nie stosował wobec pracownika dyskryminacji. Konsekwencją zastosowania art. 6 k.c. jest to, że przed sądem to pracownik musi udowodnić mobbing. Ale pozycja procesowa pracodawcy będzie korzystniejsza, jeżeli wykaże, że robił wszystko, aby mobbingu uniknąć. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta