Czy liberalizm istnieje?
Pojęcie liberalizmu, powracające w dyskusjach publicznych w Polsce, jest mocno niejasne. Niejasność jest nieunikniona, gdyż wynika z wielorakiego pojmowania wolności i liberalizmu.
Na ogół przyjmuje się, że jeżeli coś ma nazwę, ma też w miarę jednoznaczną treść. Tak jednak być nie musi. W PRL na przykład głoszono zasadę ustrojową centralizmu demokratycznego, który nie istniał i istnieć nie mógł, gdyż centralizacja kłóci się z demokracją (nie przeszkodziło to doktoryzować się i habilitować z tej dziedziny). Zatem i z tego, że politycy, dziennikarze, księża i naukowcy mówią o liberalizmie, nie wynika, że istnieje. Także wypowiedzi o liberalizmie w ostatniej kampanii wyborczej zdradzały pomieszanie pojęć w tej kwestii.
CZYM JEST WOLNOŚĆ?W liberalizmie chodzi o wolność, co wyraża jego nazwa, pochodząca od łacińskiego libertas, "wolność". Liberalizm proponuje przyznanie wolności należytego miejsca w życiu społecznym. Jednakże wolność może być pojmowana rozmaicie, przynajmniej na dwa sposoby.
Wolność rozumie się ogólnie jako możność postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta