Śmieci pod specjalnym nadzorem
Od trzech miesięcy obowiązują przepisy zgodne z unijną dyrektywą, określające, co należy robić z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Teraz będzie to sprawa nie użytkownika, ale producenta lub importera. To on musi zająć się zużytymi urządzeniami, które kiedyś wyprodukował, i co więcej - musi finansować ich zbiórkę oraz recykling.
Jednak z uwagi na terminy określone w ustawie użytkownik jest zmuszony radzić sobie sam jeszcze przez kilka najbliższych lat. Działają firmy, którym można przekazać sprzęt do recyklingu. Zorganizowanie tego nie jest więc problemem, ale wiąże się z kosztami.
Na razie płaci użytkownikChociaż stare urządzenia mają pewną wartość - choćby materiały i surowce, jakie można odzyskać - to jednak dotychczasowy użytkownik nie powinien się spodziewać zapłaty, wręcz przeciwnie, to on na ogół płaci za oddawany sprzęt. Ceny za jeden kilogram wynoszą - według ofert, jakie porównywaliśmy - od kilkudziesięciu groszy do 4 zł.
Czasami jednak się nie płaci. Niektórzy producenci, chociażby Hewlett-Packard, prowadzą w Polsce (podobnie jak w innych krajach) akcje darmowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta