Dobre warunki do rozwoju
Inkubatory przedsiębiorczości to ośrodki wspierania przede wszystkim małych, lokalnych firm. Oferują one wynajem lub dzierżawę powierzchni biurowej, produkcyjnej, a także usługi okołobiznesowe. - Inkubatory przedsiębiorczości mogą mieć różną formę prawną, ale zwykle są to fundacje lub stowarzyszenia powstałe głównie z inicjatywy władz lokalnych - mówi Stanisław Szutka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Według danych Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, w inkubatorach znajduje się około 37 proc. firm nowo utworzonych oraz 40 proc. innych, wymagających pomocy i korzystających z różnego rodzaju ulg oraz preferencji. Natomiast średnio 18 proc. firm to lokatorzy strategiczni, czyli przedsiębiorstwa bardzo dobrze prosperujące i płacące stawki komercyjne za czynsz i usługi dodatkowe. Te ostatnie są dla tego typu ośrodków źródłem dochodów.
Niższy czynszNa jaką pomoc mogą liczyć inkubowane firmy? Przede wszystkim na dużo niższe od rynkowych opłaty za wynajem lokalu przez pierwsze miesiące działalności; opłaty stopniowo rosną i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta