Metan nie tylko do kuchenek
Gaz ziemny, jakiego używamy powszechnie do gotowania i ogrzewania w domach, może nam służyć także w pracy. Musimy się jednak zdecydować na zakup samochodu z instalacją przystosowaną do używania sprężonego gazu ziemnego, w skrócie określanego jako CNG (Compresed Natural Gaz).
Paliwo to jest o dwie trzecie tańsze od benzyny lub oleju napędowego. Jego szersze zastosowanie w pojazdach ogranicza, niestety, bardzo skromna sieć stacji tankowania. Jest ich zaledwie 17, czyli o kilka mniej niż punktów oferujących przystosowanie samochodu do spalania gazu ziemnego.
Tankowanie w garażuGaz ziemny dostępny jest w Polsce tylko na kilkunastu stacjach, z czego na palcach jednej ręki można policzyć stacje czynne całą dobę.
Chcąc spopularyzować zasilanie metanem, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaproponowało przed kilkoma laty sprzedaż domowych kompresorów do sprężania metanu. Urządzenie wielkości pralki, wiszące na ścianie, gwarantowało zatankowanie przeciętnego zbiornika w ciągu nocy za pomocą domowej instalacji gazowej. Niestety, za taką przyjemność trzeba byłoby zapłacić około 40 tys. zł i to skutecznie zniechęciło do używania metanu najzagorzalszych ekologów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta