Ile władzy sądu, tyle odpowiedzialności
Standardy Rady Europy, poparte stosownymi dokumentami, pozwalają stosować różne sankcje wobec sędziów, którzy "nie wypełniają swoich obowiązków sprawnie i należycie".
O wprowadzeniu do kodeksu cywilnego przepisu dotyczącego wznowienia postępowania, gdy taka potrzeba wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego (odpowiednika art. 540 § 3 kodeksu postępowania karnego), i o groźbie wypłaty przez budżet stosownych odszkodowań za szkodę majątkową pisałem ponad dwa lata temu ("Rz" z 9 lipca 2003 r., "Kosztowna niewiedza"). Teraz, 4 stycznia 2006 r., rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra sprawiedliwości w sprawie zapewnienia możliwości wznowienia postępowania cywilnego, gdy Trybunał Praw Człowieka wyda orzeczenie stwierdzające naruszenie prawa (RPO/521871/06/IV).
W ten sposób rzecznik zareagował na postanowienie Sądu Najwyższego z 19 października 2005 r. (V CO 16/05), który odrzucił skargę o wznowienie postępowania (zakończonego prawomocnym postanowieniem SN oddalającym kasację od postanowienia sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta