Życie za wszelką cenę jest hańbą
Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego
Życie za wszelką cenę jest hańbą
Friedberg Pflüger
Jego przemówienie 27 kwietnia 1995 roku w niemieckim Bundestagu pozostanie kamieniem milowym stosunków niemiecko-polskich: Władysław Bartoszewski poruszył słuchaczy swoją lekcją historii i pozostawił w nich trwałe ślady. Przy tym nie tylko słowa były poruszające -- o wiele mocniej oddziaływała osobowość 73-letniego polskiego ministra spraw zagranicznych. Tylko ten, kto przeżył II wojnę światową, Oświęcim i więzienia stalinowskie, tylko ten, kto przez całe swoje życie walczył o demokrację, może mówić w ten sposób. Władysław Bartoszewski opracował i zaktualizował swoje wspomnienia z 1983 roku.
Większość ludzi skłonna jest dopasowywać się do politycznych warunków dyktatury -- choćby tylko po to, aby nie narażać rodziny i dzieci. Niektórzy mają jednak siłę raz jeden w życiu powstać przeciw bezprawiu i uciskowi. Ale 50 lat oporu? Dziewięciokrotnie spędził Władysław Bartoszewski Boże Narodzenie za kratami, po raz pierwszy w 1940 roku w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Strażnicy SS położyli pod choinką na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta