Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polak i reszta świata

03 lipca 1995 | Gazeta | RW

Pracownia Badań Społecznych dla "Rzeczpospolitej"

Polak i reszta świata

Dokończenie 1

Warto jednak zauważyć, że w każdej z grup społeczno-demograficznych polskiego społeczeństwa postulat szczelnego zamurowania granic należy do stosunkowo mało popularnych.

Nie fobie, ale złe doświadczenia

Wspomniane wcześniej wyjątki od zasady otwartości Polski dla cudzoziemców to, jak wynika z sondażu, przede wszystkim przybysze ze Wschodu, z byłego Związku Radzieckiego (wymienieni przez 60 procent osób postulujących zamykanie -- lub przynajmniej przymykanie -- granic dla niektórych narodów) , a także Rumuni (50 procent) . Inne narody wymieniane są znacznie rzadziej: Niemcy przez 10 procent zwolenników ograniczeń, Cyganie przez 6 procent, Żydzi podobnie, Arabowie przez 3 procent odpowiadających, a reprezentanci narodów byłej Jugosławii przez 2 procent. Pytanie było otwarte: ankieterzy nie przedstawili "listy narodów", badani udzielali spontanicznych odpowiedzi na podstawie własnych skojarzeń.

Jak widać, postulaty zamykania granic mało wiążą się z tradycyjnymi (lub przez niektórych uważanymi za tradycyjne) polskimi antypatiami i fobiami, czego dowodem jest choćby rzadko zgłaszane żądanie "niewpuszczania" Niemców czy Żydów. Przyczyną domagania się ograniczeń są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 520

Spis treści
Zamów abonament