Kogo i jak najkorzystniej przyjąć do pracy
Choć umowa o pracę jest kosztowną formą zatrudnienia, pracodawcy muszą pamiętać, że w niektórych sytuacjach nie można zastąpić jej umową cywilnoprawną.
Zgodnie z kodeksem pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Nawet więc, gdy strony zawrą umowę cywilnoprawną, będzie ona traktowana jak umowa o pracę, jeśli ten, kto ją wykonuje, będzie podporządkowany innej osobie, będzie musiał osobiście świadczyć pracę, w ściśle określonym miejscu i czasie.
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega wszystkim rodzajom ubezpieczeń społecznych.
PRZYKŁADJoanna N. od dwóch lat jest na wcześniejszej emeryturze. Zawarła umowę na pół etatu za 1000 zł. W tej sytuacji pracodawca będzie musiał od tej umowy opłacić wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) i na ubezpieczenie zdrowotne. Bez znaczenia dla obowiązku opłacenia składek od umowy o pracę jest fakt, że Joanna N. ma już ustalone prawo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta