Znacjonalizowanym patentem w ptasią grypę
Zagrożenie pandemią ptasiej grypy i jej mutacji groźnych dla człowieka skłania do pytań o wystarczającą dostępność odpowiednich leków oraz ewentualnych kosztów, jakie przyjdzie ponieść krajowym systemom ubezpieczenia zdrowotnego. Pośrednią odpowiedź dają doświadczenia państw już dotkniętych problemami ptasiej grypy, które poradziły sobie z niewystarczającą dostępnością na rynku nowych leków objętych ochroną patentową.
Tajwan był pierwszyTajwan jest pierwszym państwem, którego Urząd Patentowy (dalej: TUP) udzielił licencji przymusowej na lek tamiflu, skuteczny przeciwko grypie, a być może również przydatny w zwalczaniu ludzkich mutacji wirusa ptasiej grypy.
Na podstawie art. 76 tajwańskiej ustawy patentowej (zgodnej w tym zakresie z art. 31 TRIPS) TUP ograniczył 25 listopada 2005 r. prawa wyłączne spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta