Ile trzeba pracować na części etatu
W kodeksie pracy nie ma szczególnych regulacji o czasie pracy zatrudnionych w niepełnym wymiarze, a wyjątkiem jest art. 151 § 5. Do tych pracowników stosuje się zatem wszystkie zasady dotyczące czasu pracy wynikające z działu VI kodeksu pracy.
Norma a wymiar u niepełnoetatowcaOd 1 stycznia 2004 r. wprowadzono obowiązek wpisywania do każdej umowy zawieranej na część etatu postanowienia o limicie godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu którego taki pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Ta regulacja ma zapewnić pracownikom niepełnoetatowym gwarancję większej rekompensaty za pracę powyżej ich wymiaru etatu.
U pracowników zatrudnionych na część etatu praca nadliczbowa wystąpi dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, które są powszechnie obowiązujące - bez względu na wymiar zatrudnienia.
Zarówno więc dla osób zatrudnionych na 1/4, 1/2, 3/4 etatu, jak i na pełen etat wynoszą one zawsze 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy.
Należy o tym pamiętać, przygotowując informację o warunkach zatrudnienia dla zatrudnionych na część etatu. Z art. 29 § 3 k.p. wynika bowiem, że w ciągu 7 dni od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta