Globalne zagadki
Na świecie występują dziś dwa bardzo silne trendy - zmiany demograficzne i globalizacja - które nie mają precedensu w historii. Powodują one, że wielu zjawisk w gospodarce nie można wyjaśnić na podstawie dotychczasowej wiedzy ekonomicznej. Stawia to ekonomistów - zarówno akademickich, jak i tych funkcjonujących na rynkach finansowych - przed nowymi wyzwaniami.
Na zachodzące obecnie na świecie zmiany demograficzne najlepiej patrzeć z odpowiedniej perspektywy czasowej. Między rokiem 1700 a 1900 przeciętna długość życia wynosiła 27 - 30 lat, w 1950 roku wzrosła do 47 lat, a w 2000 roku do 65 lat. Oczekuje się, że pod koniec obecnego stulecia człowiek będzie żył średnio ponad 80 lat. W latach 1700 - 1950 przeciętna rodzina miała pięcioro, sześcioro dzieci. W ostatnich pięćdziesięciu latach ich liczba zmalała do 2,7 i prognozuje się dalszy spadek - do dwójki dzieci. Oczywiście w różnych państwach te wskaźniki wyglądają bardzo różnie: w krajach rozwiniętych liczba dzieci jest znacznie niższa, a oczekiwana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta