Dłuższy urlop, trudniej na rynku
Urlop macierzyński trwał dotąd 16 tygodni po urodzeniu pierwszego dziecka i 18 tygodni po następnych porodach. Rządowy projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się w sejmie 8 marca, a następnie został skierowany do komisji, proponuje o dwa tygodnie więcej. Partie tworzące koalicję stabilizacyjną chcą dalszego wydłużania urlopów, aż do roku w przypadku drugiego i trzeciego dziecka oraz nadzwyczajnej ochrony matek przed zwolnieniem z pracy.
To jeden z elementów zapowiadanej przed wyborami polityki prorodzinnej, który jednak może negatywnie wpłynąć na sytuację kobiet na rynku pracy.
Nie ma na razie wiarygodnych dowodów na to, że wprowadzane przez obecną ekipę rządzącą przywileje dla matek istotnie wpłyną na sytuację demograficzną Polski. Są natomiast podstawy do obaw, czy nie pogorszy się i tak upośledzona pozycja kobiet na rynku pracy.
PRACODAWCY SIĘ BOJĄ- To bez wątpienia negatywnie wpłynie na pozycję kobiet jako pracowników - twierdzi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor Biura Ekspertyz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. - W działających na konkurencyjnym rynku firmach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta