Kiedy odliczymy domowe opłaty
Dzięki rozliczeniu opłat mieszkaniowych w kosztach firmy znacznie zmniejszymy podatek. A przecież czynsz opłacamy niezależnie od tego, czy prowadzimy w domu działalność, czy też tylko w nim mieszkamy. Ale uwaga - urzędy skarbowe bacznie się przyglądają domowo-firmowym rozliczeniom i chętnie je weryfikują. Nie możemy więc przekroczyć cienkiej granicy oddzielającej potrzeby służbowe od osobistych. Wysokość kosztów powinna odpowiadać charakterowi i zakresowi działalności.
Komputer w sypialniAby prawidłowo rozliczać koszty, musimy wyodrębnić firmową część mieszkania. Najłatwiej jest wtedy, gdy na potrzeby firmy przeznaczamy osobne pomieszczenie (pokój). Jego powierzchnia jest wówczas powierzchnią firmy i przypadające na nią opłaty stanowią jej koszt. Jak jednak obliczyć powierzchnię, gdy siedziba firmy jest porozrzucana po całym mieszkaniu? Albo gdy w jednym pokoju oprócz biurka i komputera znajduje się małżeńskie łoże? To, że realizujemy w nim potrzeby osobiste, nie oznacza, iż nie możemy w drugiej części pomieszczenia zajmować się sprawami służbowymi.
Dlatego musimy racjonalnie i wiarygodnie określić, jaka powierzchnia faktycznie przypada na działalność. Przedstawiciele fiskusa nie będą raczej mierzyć odległości między biurkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta