Jak rozliczyć wyjazdy w interesach
Jak rozliczyć takie eskapady? Rozsądnie. Jeżeli wykażemy, że nasze działania faktycznie były związane z prowadzoną działalnością, to nie ma przeszkód, aby zaliczyć przyporządkowane im wydatki do kosztów podatkowych. Jeżeli sprawy służbowe zajęły tylko część spędzonego w trakcie wyjazdu czasu, trzeba "wydzielić" związane z nimi wydatki, np. koszty noclegu w hotelu, bilety wstępu na konferencję, kolację z kontrahentem.
Na sałatki do Nowego JorkuSłużbowy charakter wyjazdu trzeba udowodnić. Jeśli tego nie zrobimy, mamy małe szanse na wygraną z fiskusem. Przykładowo, w sprawie rozpatrywanej przez Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 21 stycznia 1999 r., sygn. SA/Sz 465/98) podatnik prowadzący działalność gastronomiczną zaliczył do kosztów wydatki na wyjazd do Nowego Jorku. Poznawał tam tajniki przyrządzania sałatek. Urząd okazał się nieczuły na nabyte kulinarne umiejętności, a sąd przyznał mu rację.
§- Z kolei Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (wyrok z 11 lutego 2004 r., sygn. I SA/Wr 1834/01) nie przekonały wyjaśnienia, że wyjazdy do Chin, Hongkongu, Makao, Japonii i Rosji miały przełożenie na przychody z kontraktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta