Kiedy należy się zasiłek chorobowy
Zasiłek chorobowy należy się ubezpieczonemu po okresie wyczekiwania, który dla ubezpieczonych obowiązkowo wynosi 30 dni, a dla ubezpieczonych dobrowolnie 180 dni (o kogo chodzi, zob. ramka).
Okres wyczekiwaniaNie ma okresu wyczekiwania, gdy przerwa miedzy poprzednim a kolejnym ubezpieczeniem chorobowym nie przekroczyła 30 dni i zaliczenie poprzedniego okresu ubezpieczenia daje łącznie wymagany okres wyczekiwania.
Okres wyczekiwania nie obowiązuje również wtedy, gdy przerwa w ubezpieczeniu chorobowym była spowodowana urlopami bezpłatnym lub wychowawczym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego, a zaliczenie poprzedniego okresu ubezpieczenia chorobowego daje łącznie wymagany okres wyczekiwania.
PRZYKŁADPracownik, zatrudniony w firmie od roku, został powołany do odbycia czynnej służby wojskowej. Po jej zakończeniu nie stawił się jednak do pracy, lecz przysłał zwolnienie lekarskie. Pracodawca musi wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy (o ile pracownik wykorzystał wcześniej wynagrodzenie za czas choroby).
Okres wyczekiwania nie dotyczy również osób, które przystępując do obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, mają łączny okres tego ubezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta