Ubezpieczenia społeczne w wyrokach Sądu Najwyższego
Pracodawcy nie mają zakazu przyjmowania brzemiennych, ale celem umowy o pracę musi być faktyczne jej wykonywanie - ustalił Sąd Najwyższy 14 marca 2006 r. (I UK 168/05).
Będąc w czwartym miesiącu ciąży, prowadząca własną firmę w Zgierzu kobieta, w maju 2002 r. zatrudniła się dodatkowo w dziale marketingu spółki z Warszawy, z wynagrodzeniem 3,5 tys. zł. Zasadniczo pracowała w domu, czasami jeździła do stolicy w sprawach służbowych. Po niespełna miesiącu poszła na długie zwolnienie lekarskie. ZUS zakwestionował jej zatrudnienie jako podjęte po to, aby obejść przepisy, i odmówił wypłaty zasiłków chorobowego i macierzyńskiego.
Wszystkie sądy orzekające w tej sprawie uznały, że chodziło wyłącznie o uzyskanie świadczeń. Doszło więc do nadużycia prawa i zgodnie z art. 58 kodeksu cywilnego taka umowa jest nieważna.
Pracownik może kwestionować protokół z wypadkuPoszkodowany może żądać przed sądem uznania konkretnego zdarzenia za wypadek przy pracy. Nie musi z tym czekać na niekorzystną decyzję ZUS - uchwalił Sąd Najwyższy 29 marca 2006 r. (II PZP 14/05).
Pracownikowi wolno kwestionować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta