Listy referencyjne: możesz wystawić, możesz odmówić
Najczęściej pracodawcy wystawiają opinie odchodzącym z firmy pracownikom, aby je przedstawili przy rekrutacji lub wyborze oferty współpracy. Niekiedy jednak jest to potrzebne w trakcie trwającego zatrudnienia, np. przy aplikowaniu na studia doktoranckie, dokonywaniu wpisu na listę biegłych sądowych, przy kandydowaniu do pełnienia funkcji społecznych, przy adopcji dziecka.
PRZYKŁAD 1Pracownikowi wypowiedziano umowę o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W tej firmie przepracował 8 lat i była to jego pierwsza praca. Poszukując nowego zatrudnienia, w okresie wypowiedzenia nie mógł przedstawić świadectwa pracy potwierdzającego jego doświadczenie zawodowe. Wystawia się je bowiem w ostatnim dniu zatrudnienia. Pracownik wystąpił więc do dotychczasowego pracodawcy o wydanie opinii o pracy.
Co w opiniiObecnie nie ma przepisu nakazującego pracodawcy, aby wydał opinię o pracy pracownika. Brak powszechnego obowiązku wystawiania opinii o pracy nie oznacza jednak, że pracodawca nie może - na wniosek pracownika - wystawić mu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta