Ubierz, wypierz lub daj ekwiwalent
Szef ma taki obowiązek także wtedy, gdy odzież robocza jest konieczna ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp - art. 237 7 § 1 k.p. Choć pracownik używa odzieży i obuwia roboczego, to - zgodnie z art. 237 8 § 2 k.p. - zwykle pracodawca jest ich właścicielem. Na zasadzie wyjątku przewidzianego w art. 237 7 § 2 k.p. może on ustalić stanowiska pracy, na których dopuszcza używanie przez pracowników za ich zgodą własnej odzieży i obuwia roboczego spełniających wymogi bhp. To odstępstwo nie dotyczy jednak stanowisk, na których wykonuje się prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia środkami chemicznymi czy promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
Ekwiwalent na zakup odzieży roboczej...Jeżeli zgodnie z ustaleniami pracownik używa w pracy własnej odzieży i obuwia roboczego, to pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent pieniężny, uwzględniając aktualne ceny tych wyrobów.
Art. 237 8 § 1 k.p. nakazuje, aby pracodawca ustalił rodzaje odzieży i obuwia, których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta